Homepage

Jaká byla Noc snů v roce 2013

21.01.2014

V roce 2013 pořádalo Noc snů v Čechách 7 zoologických zahrad. Jaké nadšení tím vyvolali u handicapovaných a dlouhodobě nemocných dětí i dospělých se můžete dočíst níže.

 
Zoo Děčín
Noc snů! Tak přesně tu zažily na dvě stovky handicapovaných a chronicky nemocných v pátek 13.9.2013 v děčínské zoologické zahradě. Zoo Děčín se již podesáté připojila ke stejnojmenné mezinárodní akci, která se každoročně odehrává na více než dvě stě padesáti místech světa. Při téhle akci jde o jediné. Především o to, aby se všichni účastníci cítili v zoo jako VIP hosté a odnášeli si z návštěvy nevšední zážitky, které by možná jinak kvůli svému postižení neměli možnost v běžném životě prožít. Děti vždy čeká velmi zajímavý program, ve kterém nechybí úzký kontakt se zvířaty, soutěže, pohádka, dárečky, dobroty a také slavná osobnost. Tou se pro letošní rok stali herci z Divadla pro malý – Martin Matejka a Magdalena Zimová. Noc snů podporuje každoročně velké množství sponzorů a pomocnou ruku při organizaci podává několik desítek dobrovolníků. Všem proto patří obrovský dík! Další ročník Noci snů čeká děčínskou zoo opět za rok 6. června. 


Zoo Hodonín
Déšť chtěl překazit letošní Noc snů v zoo. Zasáhl kouzelný proutek.
Jako v pohádce O kouzelném proutku si připadali účastníci i organizátoři letošní Noci snů. Ve čtvrtek 30.5.2013, kdy se tradiční, zoologickými zahradami celosvětově pořádaná akce pro handicapované děti a jejich blízké konala, od rána svižně pršelo. Stálé hosty z kyjovského Domova Horizont to ale původně neodrazovalo. „Dáme si pláštěnky a přijedeme,“ hlásili odtamtud krátce po poledni . Nakonec si to ale vedoucí rozmysleli, zcela oprávněně se  báli, že by děti prochladly. Rozpaky organizátorů zoo nad tím, zda připravený program odvolat, anebo ještě počkat, rozptýlily až Zelené domy pohody v Hodoníně a ve Skalici, kteří se Dreamnight 2013 nechtěly vzdát.

 „Nejsme z cukru, trocha vody neškodí,“ řekl odhodlaně  vedoucí výchovy z prvně jmenovaného zařízení, Eduard Mezera. A opravdu. Ve chvíli, kdy déšť ještě zesílil, do zoo dorazilo na šedesát malých i dospělých hostů zahalených v pláštěnkách, nejen z obou zelených domů, ale i z hodonínské Duhové školy a také z Břeclavi. Stal se však zázrak, neboť úderem půl páté, kdy akce oficiálně začínala, jako mávnutím onoho proutku déšť  k všeobecné radosti zcela ustal. Pláštěnky v tu chvíli byly zbytečné a VIP hosté, rozděleni do dvou skupin, si mohli od žáků výtvarného oboru ZUŠ nechat pomalovat tváře a pak společně s  Lukášem, Maruškou, Peťkou a Šárkou  vyrazit za zvířecími kamarády. Ti už čekali.

Nejdříve výr Kendy na ruce sokolníka Jirky, poté přátelské lamy, u nichž stála Eva s dalším Jirkou a nakonec  hebounká činčila a králíček v rukou Martina. Všechna jmenovaná zvířátka si hosté mohli pohladit, ale nevynechali ani ostatní osazenstvo zoo. Plni zážitků se pak vrhli na „taneční parket“, aby se rozhýbali při diskotéce Luďka Ptáčka. Ale jen na chvíli. Své divadélko Veselá školička už měla připraveno Markéta, která přišla s pohádkou Kohoutek a děti hezky  vtáhla do děje. A když byl pohádky plné legrace konec, už na děti čekal cizokrajnou řečí mluvící alchymista, tajemný Mistr Theodorik  se svými asistenty. Trio z Dračího úsvitu v černých pláštích pozvalo děti do své alchymistické laboratoře. U stolu plných zkumavek, kádinek  a nejrůznějších lektvarů provádělo četné experimenty a hlavně – sám Mistr každému na přání namíchal elixír. A že měl na výběr! Elixír věčného mládí, krásy, dlouhověkosti, úspěšnosti, štěstí, moudrosti, lásky, nesmrtelnosti, nebo takový, který posílil schopnosti či poléčil neduh. Není divu, že na tak vzácné nápoje stála fronta.

Takto oblaženy přijaly pak děti i jejich doprovod pozvání k bohatému stolu a nakonec už dostaly jen dárek na rozloučenou. V tu chvíli se opět spustil déšť.

Poděkování:Zoo Hodonín upřímně děkuje všem sponzorům 7. ročníku  Dreamnight za dary či jinou pomoc. Patří k nim:

Základní umělecká škola Hodonín, Hračky Barvíř, Řeznictví- Uzenářství Lupač,  Dračí úsvit – Mistr Theodorik se svou suitou, Divadélko Veselá školička, Veterinární ordinace MVDr. Daniely Plešové


Zoo Praha

Letošní Noc snů se v Zoo Praha konala již tradičně na Den dětí, v sobotu 1. 6. 2013. Pro skupinky pozvaných dětí a jejich rodiny bylo připraveno několik zážitkových stanovišť, kterými je provedli průvodci pražské zoo. Děti se mohly proměnit v některé ze zvířat v zoo, mohly si pohladit živého škrtiče nebo zjistit, co je důležité při cvičení se skunkem nebo s kunou a mnoho dalšího. S úvodním představením nám pomohli strážníci městské policie, kteří předvedli výcvik záchranářských psů, na závěr návštěvníky čekala rytířská show.

Zoo Ostrava
Noc snů v Zoo Ostrava se konala ve středu 5. 6. 2013 od 19 hodin. Akce je určena pro handicapované děti i dospělé, děti i rodiče mají na tuto akci vstup zdarma. Celá akce proběhla jako každoročně formou podvečerního průvodu po zoologické zahradě s několika zastaveními u dotykových stolků se zvířaty, představili se také canisterapeutičtí pejsci.

Zoo Brno
V brněnské zoo proběhla Noc snů v pátek 7. 6. 2013. Pro všechny příchozí byl připraven bohatý program - představení divadla Koráb, vystoupení tanečních skupin Mimi Fortunae, Abanico a Komíňáček, o hudební doprovod se postarali Noví Kaskadéři. Nechyběly ani ukázky přírodnin, ukázka práce psovodů Městské policie či sboru dobrovolných Hasičů ze Soběšic, komentované krmení zvířat, dětská zoo, jízda na ponících a také drobné dárky a občerstvení pro děti.

Zoo Ústí nad Labem
V Zoo Ústí nad Labem se Noc snů uskutečnila v pátek 21. 6. 2013, program začal již v 17 hodin. Pozvané děti s doprovodem čekal opět pestrý a zajímavý program. Byla připravena prohlídka zázemí, kontakt s vybranými druhy zvířat, zábavný program u restaurace Koliba, malování na obličej, soutěže a hry, večerní cvičení lachtana Moritze a závěrečná ohnivá show.

Zoo Liberec
Noc snů - Den bez bariér - proběhl v liberecké zoo čtvrtek 6. 6. 2013.