Homepage

Noc snů v českých zoo v roce 2014

23.01.2015

V roce 2014 se Noc snů konala již v devíti českých zoo.

 
Zoo Děčín

Děčínská zoologická zahrada patřila 6. června večer pouze handicapovaným a chronicky nemocným. Konal se tu totiž již jedenáctý ročník charitativní akce s názvem Noc snů. „Letošní ročník Noci snů si užily více než dvě stovky účastníků. Byli to nejen klienti ústavů sociální péče, domovů pro osoby se zdravotním postižením z celého Ústeckého kraje, ale i nemocné děti z rodin. Večer byl doslova nabytý nevšedními zážitky. Nechyběla dobrá hudba, zumba, basketbalové ukázky, divadlo, malování na obličej, soutěže, skákací hrad, zvířátka k hlazení i možnost nahlédnout do zákulisí zoo,“ prozradila mluvčí zoo Alena Houšková. Večerním překvapením pro všechny bylo společné vypouštění balónků s přáníčky a ukázky ohňové show.

Noc snů každoročně podporuje velké množství sponzorů a podílí se na ní mnoho dobrovolníků nejen z řad zaměstnanců zoo a jejich rodin, ale i veřejnosti. Zoo Děčín jim za jejich pomoc velmi děkuje!


Zoo Hodonín

Podvečer posledního květnového čtvrtka v hodonínské zoo patřil již tradičně  handicapovaným dětem. Jimi oblíbená akce Dreamnight neboli Noc snů, kterou jim zoo připravila už po osmé, se však příliš nevydařila, naštěstí jen co se počasí týká.

Stejně jako tomu bylo o posledních dvou jejích ročnících, do třetice všeho „dobrého“ byla Noc snů ve znamení deště. Zatímco však loni i předloni husté kapky deště jen zahrozily, letos bezmála čtyři hodiny děti ve společnosti zvířátek, účinkujících a zaměstnanců zoo byly nuceny strávit v pláštěnkách.

Na pohodě a dobré náladě jim to však neubralo. Naopak, od samého začátku až do konce si užívaly připraveného programu a skvěle se bavily. I tentokrát se začínalo malováním na obličej, o nějž se postarali žáci výtvarného oboru ZUŠ v čele s učitelkou Renátou Antošovou. Poté si je po skupinkách rozebrali zaměstnanci zoo, aby je zavedli ke zvířecím kamarádům. Mnohé z nich si hosté ze Zelených domů pohody v Hodoníně a slovenské Skalici i z hodonínské Duhové školy mohli nakrmit a také je pohladit. Zastavili se tak u lam krotkých, užovky červené, želv a dokonce i u moučných červů a bílých myší.

Jakmile se se zvířátky potěšili, v areálu U Červených domků už na ně čekal kamarád Luděk Ptáček se svou tradiční diskotékou a také herečka a zpěvačka Markéta Kubaláková s pořadem Písničky z Veselé školičky. Při něm si děti nejen zazpívaly, ale také zacvičily či zatančily. A aby toho nebylo málo, ještě nastoupili rytíři z Dračího úsvitu se svým  turnajem  a pak zájemcům představili  svou výzbroj a přímo i vyzkoušeli rytířskou výstroj.  Pak už nezbylo než ochutnat něco z bohatého stolu, převzít dáreček a a na rok se zase rozloučit.

Zoo Hodonín děkuje všem sponzorům a spolupracovníkům, kteří akci pro handicapované děti podpořili.


Zoo Praha

V pražské zoo si již tradičně užilo Noc snů přes sto návštěvníků. Každý zvídavý zájemce si mohl sáhnout na živého hroznýše, prozkoumat tygří kůži, želví krunýř a další přírodniny nebo se dokonce pomocí facepaintingu proměnit v některé z chovaných zvířat zoo. Celý večer byl zakončen vystoupením dogdancingu v podání Školy psích sportů Pet center.


Zoo Ostrava

V Zoo Ostrava se Noc snů uskutečnila již osmým rokem. Nevšedního veřera se zúčastnilo cca 500 návštěvníků. Pro všechny příchozí bylo připraveno malování na obličej, procházka po zoo s několika zastaveními u dotykových stolků s vycpaninami, kostmi, zuby, srstmi apod. a hlavně také s několika živými zvířaty – hadi, králíci, morčata atd. Na konci stezky čekala účastníky návštěva žiraf. Na Noci snů s námi letos opět spolupracovala Canisterapie Ostrava s asistenčními pejsky. Mediálním partnerem akce bylo Hitrádio Orion.

Počasí vyšlo až na drobnou přeháňku ke konci akce, po které se však ukázala krásná duha a malá odměna v podobě hezkých fotografií tak byla zajištěna :)

Zoo Brno
Na v pořadí již desátou Noc snů přišlo do brněnské zoo přibližně dva tisíce pozvaných hostů. Hlavní program se odehrával na pódiu u Dětské zoo, trval od 18 do 21 hod. a celý jej moderovala zooedukátorka Zuzana Sommerová.

Účastníky Noci snů z pódia přivítal ředitel zoo, a pak následovalo pásmo uměleckých vystoupení propojené hudebními produkcemi trampské skupiny Noví kaskadéři. Skupina Abanico předvedla tance ve stylu coutry a v pásmu se objevila dvakrát – podruhé do vystoupení zapojila i zájemce z publika. Krojovaná skupina Komíňáček prezentovala ukázky folklóru z brněnského předměstí Komín. Divadlo Koráb uvedlo show s bublinami, v němž se mohli opět projevit i odvážní diváci. Psovodi Policie ČR ukázali na pódiu cvičný zásah proti ozbrojenému zločinci, ohrožujícímu své okolí. Taneční divadlo Mimi Fortunae nastudovalo vtipnou parodii baletu Labutí jezero. Baletky tančily v kostýmech plujících či letících labutí, ale také v rolích kvokajících slepic – jedna, oděná žlutě, představovala právě narozené kuře. Do děje vstoupilo i hejno kohoutů a zmatený bezdomovec. Scéna dobře souzněla s hudbou Petra Iljiče Čajkovského.

Na sedmi místech v areálu zoo byly připraveny další atrakce. Na náměstíčku u vchodu do Beringie stál vůz Hasičského záchranného sboru s hadicí. Zájemci se tam mohli proudem vody trefovat do cíle – makety hořícího hradu. Na prostranství před teráriem stál vůz záchranné služby, jehož osádka demonstrovala lékařský zásah při nehodě, dále tam byly dva stánky s výtvarnými dílnami a jeden pro face-paiting. Kolem pavilonu Exotárium byly rozmístěny tři atrakce: na stanovišti sokolníků si návštěvníci prohlédli výra velkého, puštíka obecného a sovu pálenou, ve stánku přírodnin si lidé mohli osahat vejce pštrosů, parohy jelenů, srst či lebky šelem a dalších živočichů. Judisté ze Sportovního klubu Královopolské strojírny Brno rozložili opodál žíněnku, na níž předváděli ukázky svého umění. Projížďky na koních jsme připravili na standardním ponydromu u Dětské zoo a na lesní cestě za indiánskou vesnicí u expozice bizonů. Komentovaná krmení proběhla u surikat, pekariů, nestorů kea, lemurů kata, bizonů, tygrů a žiraf.

Občerstvení a malý dárek dětem jsme rozdávali v 19. 30 hod. u Dětské zoo. Spokojení hosté Noci snů až za soumraku opouštěli zahradu, v níž zářily osvětlené cesty a pavilony.

 

Zoo Liberec
Zoo Liberec pořádala Den bez bariér první červnový čtvrtek 5. června 2014.
 
Zoo Ústí nad Labem
Ústecká zoo naplánovala Noc snů na pátek 6. června 2014.
 
Zoo Olomouc
Zoo Olomouc uspořádala v roce 2014 1. ročník této akce pro ty, kteří nemají život jednoduchý. I přes nízkou účast, která se pohybovala v řádu jednotlivců, se návštěvníci mohli těšit na setkání s kontaktním výrem velkým, surikatou Ríšou a užovkou červenou… Na několika stanovištích se dotkli vystavených exponátů vajec, svleček, peří a srsti. Při prohlídce s průvodcem byla zkušeným doprovodem lama Olinka, která jim představila i další obyvatele zoo - skupinu králíků s morčaty a želvy nevyjímaje. Počasí se vydařilo, ale nejen proto odcházeli všichni zúčastnění do svých domovů spokojení.
 
Zoo Jihlava
Také Zoo Jihlava se připojila k Noci snů v roce 2014 poprvé, konala se v pátek 6. června 2014.