Homepage

Noc snů v roce 2012

21.01.2013

I v roce 2012 připravilo 6 českých zoologických zahrad nezapomenutelný večer pro handicapované a chronicky nemocné děti a dospělé. Jak tento úžasný večer proběhl v Zoo Děčín, Zoo Liberec, Zoo Hodonín, Zoo Praha, Zoo Brno a Zoo Ostrava si můžete přečíst níže.

 

Zoo Děčín

 
Téměř tři sta handicapovaných a chronicky nemocných si opět po roce užilo Noc snů v děčínské zoo. Již 9. ročník této mezinárodní akce přinesl účastníkům večer plný nevšedních zážitků a okamžiků, které by možná v běžném životě kvůli svému postižení neměli možnost prožít. „Sjeli se k nám děti i dospělí z ústavů sociální péče, pečovatelských domů, ale i z rodin celého Ústeckého kraje. Čekal je nezapomenutelný večer s nabitým programem - hudbou v podání kapely Wydle, Divadlem z krabice, malováním na obličej od Rodinného centra Medvídek z Benešova nad Ploučnicí. Nechyběla spousta zvířátek na pohlazení, mezi nimiž byli i závodní psi mushera Martina Škody, veselé kostýmy, zumba s Marcelou Molnárovou, ukázka karate cvičenců Karate klub Steklý, drezura a parkur koní, soutěže děčínských skautů a Domu dětí a mládeže Březiny. O pomyslnou třešinku na dortu se na závěr neobyčejného večera postaral žonglér Martin Lůžek se svou světelnou show,“ uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Noc snů každoročně podporuje velké množství sponzorů a podílí se na ní mnoho dobrovolníků. Pomocnou ruku letos při organizaci akce podalo více než sedmdesát dobrovolníků. „Zoo jim za jejich pomoc velmi děkuje!“ doplnila mluvčí. Myšlenka uspořádat Noc snů vznikla v roce 1996 v Zoo Rotterdam, která uspořádala večer pro dětské onkologické pacienty tamní nemocnice. Poté se nápad rychle rozšířil do celého světa a o osm let později se k ní jako první česká zoologická zahrada připojila i děčínská zoo. Postupně jí v České republice začalo realizovat dalších šest zahrad. Většina organizátorů pro tuto významnou akci zvolila první červnový pátek.

Našimi sponzory a partnery pro letošní Noc snů byli:
Sponzoři: RYKO plus spol. s r. o., Balconi, DeCe COMPUTERS, Hračky BARVÍŘ, SaM Děčín, ENVIROCONT, Dům tisku Ústí na Labem, Ovoce - zelenina Karel ČIŽINSKÝ, RABINA - velkoobchod masa a uzenin, Limma - pekařství, Agrokomplex spol. s r. o., Řeznictví KNY, Pekařství He-Fi, Cukrárna Expres
Partneři: Základní umělecká škola Děčín, Rodinné centrum Medvídek Benešov nad Ploučnicí, 1. koedukovaný oddíl STOPA Děčín, Zumba Děčín - Marcela Molnárová, Karate klub Steklý, Dům dětí a mláděže Děčín - Březiny, Párty Děčín, ZŠ Na Stráni


Zoo Liberec 
V rámci letitého projektu "Zoo bez bariér" pořádala liberecká zoologická zahrada Den pro postižené děti a to ve čtvrtek 7. června 2012. Do zoo se sjelo na 200 dětí z denních stacionářů a dětských domovů (za finančního přispění Konta Bariéry). Všechny děti si užily divadelní pohádku, písničky, komentovaná krmení zvířat a další zajímavosti. Samozřejmostí bylo
i občerstvení.
 
Zoo Hodonín
Bouřka chtěla pokazit Noc snů v hodonínské zoo, ale nepovedlo se
Když se v hodonínské zoo ve čtvrtek 31. května schylovalo k Noci snů, schylovalo se i k dešti. Ale protože rozbouřená obloha jím od rána hrozila už několikrát, tak nikdo černý mrak nad zahradou nevnímal. Naopak, tradiční hosté z hodonínského Zeleného domu pohody, Zeleného domůže slovenské Skalice, kyjovského Domova Horizont a hodonínské Duhové školy, k nimž se letos poprvé přidalo i deset klientů břeclavského střediska Utilis Remedia, přišli svátečně naladěni a bylo na nich znát, jak moc se na letošní Dreamnight těší.
Jen co je však ředitel zoo Martin Krug přivítal a první z nich usedli do křesla, aby si od žáků ZUŠ nechali na tvář namalovat zvířátko, zaduněl hrom a spustil se pořádný liják. V tu chvíli všichni hledali přístřeší a jen málokdo věřil, že krásná Noc snů se opravdu dostaví. O to větší zavládla radost, když déšť ustal a nad hlavami dětí se zasmálo sluníčko. Do rozblácených výběhů se sice nedostaly, ale i tak se potěšily s lamou krotkou, kozou Stellou, ovečkami, králíčkem, morčetem, bílými myškami  a hlavně pak s krásným výrem.  
To už u svého pultu seděl DJ Luděk Ptáček a v areálu U Červených domků lákal na taneční parket. Úplně největší radost ale zavládla, když se na pódiu objevila Heidi Janků, která přijela děti pozdravit v doprovodu svého manžela Ivo Pavlíka. Usměvavá, plná energie a se srdcem na dlani předvedla skvělou show, na niž budou nejen samotní hosté, ale i organizátoři akce dlouho vzpomínat. Zpěvačka předvedla, jak se tančí na Tahiti, jak to je, když se načančá, tematicky zazněla i Kočičí či Hříbě a nechyběla ani píseň How do you do a mnohé další. Kdo chtěl, a chtěli všichni, dostal od ní fotku s podpisem a úsměv navrch. Když zpěvačce účastníci plni dojmů zamávali, dostali pozvání k slavnostnímu stolu a pak už jen dárek na rozloučenou.

Poděkování

Zoo Hodonín děkuje Městu Hodonín za finanční příspěvek, Řeznictví – uzenářství Lupač a spol. za pomoc při zajištění slavnostního pohoštění, učitelkám a žákům výtvarného oboru ZUŠ za malování na obličej, Domu kultury za bezplatné zapůjčení laviček, Hračkám Barvíř za dárky pro děti

 


Zoo Ostrava
Noc snů v Zoo Ostrava byla letos na poslední chvíli kvůli počasí přesunuta na pondělí 18. června 2012a vyplatilo se! Počasí se umoudřilo a do ostravské zoo dorazilo na 300 hostů z blízkého i vzdálenějšího okolí. Návštěvníci si prošli areálem zoo, kde si mohli sáhnout na množství zvířecích preparátů a také si pohladit živá zvířátka (želvy, hady, pejska). Na konci prohlídky si všichni mohli nakrmit a pohladit sloní samici a zpět k východu se vyvézt zoovláčkem nasvícenou noční zoo.  


Poděkování

Na realizaci Noci snů se nemalou měrou podílela i skupina dobrovolných spolupracovníků zoo, kteří při akci takového rozsahu ochotně a nezištně pomáhali. Akci podpořili i pejsci z Canisterapie Ostrava. Mediálním partnerem akce bylo Hitrádio ORION.Zoo Brno

Již osmá Noc snů je za námi
Noc snů, to je název akce v brněnské zoo, která výjimečně není určena široké veřejnosti, ale handicapovaným dětem. V pátek prvního června od 18.00 do 22.00 hod. tak mohly pozvané děti i jejich rodiče prožít výjimečný večer mezi zvířaty, spojený s bohatým doprovodným programem. Pro všechny pozvané, kterých bylo i přes nepřízeň počasí skoro dva tisíce, byly připraveny vystoupení například Divadla Koráb s pohádkou Sindibádova dobrodružství, hudební vystoupení country kapely Noví Kaskadéři, taneční vystoupení souborů Abanico a Mimi fortunae, speciální komentovaná krmení, jízda na ponících, malování na obličej, ukázky westernového ježdění, práce s koňmi, práce hasičů JMK, psovodů Městské policie Brno atd.
Noc snů (Dreamnight at the Zoo) je mezinárodní akce, které se účastní zoo celého světa vždy první pátek v červnu a je určena pro děti, které jsou chronicky nemocné nebo postižené. První Noc snů se uskutečnila v roce 1996 v Zoo Rotterdam pro děti z Kliniky dětské onkologie. Zakladatelem a předsedou je Peter van der Wulp ze Zoo v Rotterdam. Pozvané děti mají tento večer vstup do zoologické zahrady zdarma, a to i s rodiči a sourozenci. Stávají se tak jedinými návštěvníky zoo. V ČR se k této akci připojila v roce 2004 Zoo Děčín a v roce 2005 Brno, postupně se připojují další české zoo. Noc snů se v Zoo Brno konala letos již poosmé. Všem, kteří se nenechali odradit deštivým počasím, moc děkujeme za účast!


 
 

Zoo Praha
 
Letošní Noc snů, která se konala 1. června, byla v Zoo Praha jako každoročně věnována rodinám s dlouhodobě nemocnými dětmi a dětmi s postižením.S přivítáním letošních účastníků nám pomohli psovodi z Městské policie hl. m. Prahy, kteří předvedli se svými psi záchrannou akci hledání nezvěstné osoby.V zoo byla připravena různá stanoviště, která postupně procházeli průvodci se skupinkami rodin. Účastníci, kterých bylo necelých 100 si prohlédli přírodniny v podobě vlčí srsti, svlečky hada či želvího krunýře. Pohladili si krajtu královskou, zjistili jak se cvičí káně a zapojili se do veselých hrátek Divadla Mazec. Většina účastníků byla v průběhu večera pomocí face-paintingu proměněna v nejrůznější zvířátka. Celý večer ukončila ohnivá show.


 

Zoopark Chomutov
Podkrušnohorský Zoopark od roku 2012 již Noc snů nepořádá