Homepage

Noc snů v roce 2015

15.03.2016

Jaké zážitky připravily pro handicapované a dlouhodobě nemocné zoo v České republice v roce 2015?

 
Zoo Děčín
První červnový pátek patřil v děčínské zoo již po dvanácté handicapovaným a chronicky nemocným. Konala se tu již tradiční mezinárodní charitativní s názvem Noc snů, ke které se každoročně připojuje téměř tři sta zoologických zahrad po celém světě. Jde o večer plný nevšedních zážitků a splněných přání pro lidi s handicapem, pro které se zoo snaží zprostředkovat zážitky, které by možná v běžném životě kvůli svému postižení či nemoci neměli možnost prožít. „Připravili jsme pro příchozí nezapomenutelný program. Účastníci si užili dobrou hudbu, divadlo, kouzelníka – iluzionistu, cvičitelku aerobiku, dopravní policisty, zvířátka k hlazení, možnost nahlédnout do zákulisí zoo, velký nafukovací hrad a spousty soutěží,“ propsala mluvčí zoo Alena Houšková. Noc snů si letos užilo téměř 350 nemocných dětí z rodin i z ústavů sociální péče z celého Ústeckého kraje. Tuto akci každoročně podporuje velké množství sponzorů a podílí se na ní mnoho dobrovolníků.
 
Zoo Hodonín
Poslední květnový čtvrteční podvečer v Zoo Hodonín patří už tradičně Noci snů a V.I.P.  zahrady – dětem ze Zelených domů pohody v Hodoníně a slovenské Skalici, Domova Horizont Kyjov, Duhové školy v Hodoníně a dalším zájemcům z řad mentálně a tělesně postižených dětí. Zatímco poslední dva, respektive tři z dosavadních devíti ročníků oblíbeného setkání propršely, tentokrát už se na stovku účastníků včetně jejich rodičovského či pedagogického doprovodu shora usmívalo sluníčko. Hned radostnější tak bylo malování na obličej v provedení žáků výtvarného oboru hodonínské ZUŠ i následná návštěva kontaktních zvířátek. Ti odvážnější krmili jablíčky nebo mrkví přátelské lamy, pro jiné bylo tím pravým zážitkem pohlazení bílého ježka pygmy zvaného Vanilka nebo morčátka či želvy. Někteří si dokonce hrábli do moučných červů.

S rozzářenýma očima se pak stovka účastníků přesunula do sousedního areálu U Červených domků, kde už čekal oblíbený DJ Luděk Ptáček se svou diskotékou a hlavně další sluníčko v podobě slovenského zpěváka Martina Haricha. Někdejší finalista Česko-Slovenské Superstar, který přijel z Liptovského Mikuláše jen se svou kytarou, nejenže skvěle zpíval a hrál, ale svým sympatickým, srdečným  vystupováním okouzlil všechny přítomné, již si čtvrtečního odpoledne i večera užívali plnými doušky. Zpěvák navíc zůstal daleko déle, než  původně plánoval.

„Jste skvělí, několikrát zopakoval na adresu rozdováděných a mohutně aplaudujících dětí a přál si, aby si ním zpívaly nebo si při jeho písničkách zahrály různé pohybové hry. V neustálém obležení se pak s účastníky neúnavně fotografoval, rozdával autogramy i milé úsměvy. To už se na obloze pomalu objevoval měsíček a  blížil se čas loučení, tentokrát později než v předešlých ročnících.

Akci , z níž se ani nechtělo domů, korunovalo pohoštění, jež skvěle připravili sponzoři zoo – Vinné sklepy U Jeňoura a hotel Beatrice v Prušánkách a hodonínské Řeznictví a uzenářství Lupač a spol. Vhod všem přišel i dárek na rozloučenou v podobě hezkého náramku z dřevěných korálků od dalšího sponzora, Hračky Barvíř.

Jim všem, stejně jako sympaťákovi Martinu Harichovi a Luďku Ptáčkovi, i partě žáků a jejich pedagožce Haně Ševčíkové z hodonínské ZUŠ, patří náš nejupřímnější dík.

 

Zoo Praha
V Zoo Praha proběhla Noc snů v pátek 29. května.


Zoo Ostrava
Noc snů v Zoo Ostrava se uskutečnila ve středu 10. června od 19 hodin.

Zoo Brno
Noc snů v brněnské zoo proběhla ve čtvrtek 5. června od 18 - 21 hodin.

Zoo Liberec
Zoo Liberec pořádala ve čtvrtek 4. června cca od 10 hodin akci ZOO bez bariér pro děti.
 
Zoo Ústí nad Labem
Akce pro handicapované, chronicky nemocné či zdravotně znevýhodněné děti s názvem Noc snů se v Zoo Ústí nad Labem konala již po osmé. Počátek se váže k roku 2006, kdy se ústecká zoo poprvé připojila k výzvě Zoo Rotterdam – poskytnout těmto dětem nevšední zážitek, zpřístupnit jim místa, kam se běžný návštěvník nedostane a umožnit jim kontakt se zvířaty. Letošního ročníku se zúčastnilo celkem 219 osob, z toho 124 dětí, které doprovázelo 95 rodinných příslušníků či pedagogických pracovníků. V první části večera se skupinky s průvodci seznámily se zvířaty v horní části zoo, takže se např. dostaly do blízkosti slonů, nakrmily si poníky, byly přímo mezi ovcemi kamerunskými na Venkovském dvorku... Poté se uskutečnil program u restaurace Koliba s pohádkou Zvířátka a loupežníci, soutěžemi a minidiskotékou. Děti dostaly již u vstupu dárkové tašky s poukázkou na občerstvení, které věnovala firma Inpeko. Nechybělo oblíbené malování na obličej. Po přesunu zoovláčkem do střední části zoo pokračovala prohlídka pavilonů, byly připraveny stanoviště s různými aktivitami a dotykový stůl s přírodninami, kde si děti mohly na exponáty (kožešiny, lebky, peří, parohy, želví krunýř atd.) i sáhnout. Na závěr na ně čekalo překvapení v podobě krmení tuleňů za večerního osvětlení.

Zoo Olomouc
V olomoucké zoo proběhla Noc snů v sobotu 20. června od 18 hodin. Účastníci se v doprovodu průvodce setkali s kontaktními zvířaty, mnohé z nich si pohladili a část nejmlsnějších si i nakrmili.
 
Zoo Jihlava
Jihlavská zoo potěšila děti svou Nocí snů v pátek 5. června od 18 hodin.